Ацетонемічний синдром

або Кетотична гіпоглікемія дитячого віку

Багатьом батькам знайома така проблема, коли у дитини з'являється специфічний "ацетоновий", "хімічний", "кислих яблук", "фруктовий" запах з рота. Потім дитині стає погано, вона стає млява, дитину нудить, з'являється блювання, вона погано їсть і багато спить.

Іноді внаслідок всього цього у дитини розвивається зневоднення, вона потрапляє до лікарні, де їй ставлять крапельниці. Потім самопочуття дитини нормалізується до наступного повторного епізоду.

По-науковому це порушення називається «кетотична гіпоглікемія дитячого віку» (далі будемо називати цей стан КГ). Ця проблема дуже поширена, ще й за збігом обставин цей діагноз став «звалищем», куди складають різні проблеми дитячого віку, найчастіше ніяк не пов'язані з КГ. Важко знайти інший розлад обміну речовин, обплутанbq такою ж кількістю забобон! Причому часто джерелом цих забобон стають медичні працівники. Дітей випоюють мінеральною водою «по чайній ложці», садять на дієти, пророкують їм розвиток артриту та подагри, діабету та гепатиту, але в результаті лише ускладнюють їхній стан. Таку кількість міфів навколо ацетонемічного стану можна пояснити тим, що досі немає єдиної думки щодо природи КГ.

Що на сьогоднішній день відомо про ацетонемічний синдром

Кетотична гіпоглікемія (інші назви - прискорене голодування, ідіопатична гіпоглікемія, субстрат-дефіцитна гіпоглікемія, ацетонемічна блювота у дітей) - це тимчасовий розлад обміну речовин у дітей, що зазвичай починається між 18 місяцями і 5 роками, і проходить спонтанно.

КГ – найчастіший асоційований з гіпоглікемією стан у дітей.

Більшість теорій сходяться на наступному:

  1. У разі тривалого голодування або при підвищеній потребі енергії (інтенсивне фізичне навантаження, ГРВІ) рівень глюкози в крові у дитини швидко падає, запаси глікогену (джерела глюкози) в тканинах виснажуються.
  2. Кетонові тіла є альтернативним джерелом енергії та синтезуються, коли рівень глюкози падає – проте при їх надмірному накопиченні розвивається інтоксикація, проявом якої є нудота та блювання.

Провокують КГ тривале голодування (дитина ввечері відмовилася від вечері, вранці не поснідала – і це вже достатні умови для розвитку нападу КГ), інфекційне захворювання (наприклад, ГРВІ), підвищена фізична активність, знижена маса тіла.

Як допомогти дитині при ацетонемічному стані:

Чим точно не є КГ:


Інформацію підготували лікарі Смарт Медікал Центру