Як привчити дитину до туалету?

Це питання завжди стояло перед людством, і кожне суспільство це питання вирішувало по-різному. І пройшло дуже багато часу, проведено багато дослідженнь, спостереженнь, щоб остаточно визначити, що навчання дитини повинно більше орієнтуватись не на бажання батьків, родичів, вихователів, які хочуть привчити дитину до горшика чи туалету, а на фізіологічну та поведінкову готовність дитини до такого навчання.

Головну роль при цьому відіграють бажання та обізнаність батьків та/або іншої людини, яка доглядає за дитиною у процесі привчання.

Тому весь наступний текст, всі наступні рекомендації, мають мету допомогти зрозуміти дитину, знати, коли треба діяти, як саме діяти, а коли краще зачекати. Цей текст взято із наукових статей, наукових спостережень та досліджень і не є особистою думкою лікаря.

Готовність дитини до горщика/туалету – що це?

Готовність дитини до привчання до туалету базується не стільки на віці дитини, скільки на досягненні певних фізіологічних та поведінкових етапів. Огляд літератури виявив 21 різну ознаку готовності до туалету. Цікаво, що деякі експерти пропонують починати привчання до туалету через три місяці після досягнення критеріїв готовності, щоб забезпечити успіх.

Були дослідження, які виявили – якщо почати привчати раніше, буде більше часу на це витрачено (мова йшла про дітей віком від 1 року 10 місяців до 2 років 6 місяців).

Занадто багато змін у житті дитини ускладнюють привчання до туалету та збільшують ймовірність невдачі. Привчання до туалету слід відкласти, якщо ви збираєтесь переїхати в новий дім, мама виходить на роботу, скоро народиться інша дитина, до вас приїзжає жити нова людина чи дитина тільки починає відвідувати садочок тощо.

Навчання потрібно розпочинати, коли принаймні хтось один із сімʼї здатний приділяти час і емоційну енергію. Адже все це необхідно для того, щоб бути послідовним і терплячим щодня протягом не менш, як трьох місяців.

Приклад сташих братів та сестер робить процес привчання до горшика набагато легшим і швидшим.

Тобто головне не поспішати, бути спокійними, і все вийде!

Фізіологічна готовність

Мінімальний вік, коли потрібно починати – в середньому 12-18 місяців. Немає сенсу намагатись привчати дитину раніше.

Не наполягайте – це може призвести до негативних наслідків з боку фізичного, емоційного та психологічного стану малюка.

Якщо ваші знайомі розказують, що їх дитина вже пісяє і какає на горшику, то це не означає, що процес відбувається свідомо. Це є наслідком прилаштування до режиму дитини.

Якщо ви саме ті батьки, які пристосувались до режиму малюка до року, і процеси випорожнення відбуваються на горшику, то не лякайтесь, якщо дитина перестане це робити. Це нормально. Все відновиться у свій час.

Початок привчання

Працюючи з дитиною, пам’ятайте про такі поради:

Привчання до туалету – це складний процес, який часто може супроводжуватись проблемами та невдачами. Але ці невдачі тимчасові і є нормальною частиною процесу розвитку. Невдача може статися під час гострої хвороби дитини, змін щодо догляду за дітьми або сімейної кризи, наприклад, при переїзді родини.

Майте на увазі, що нічний енурез і відмова від туалету – є одними з найпоширеніших проблемам у здорових дітей

Зверніться до лікаря-спеціаліста, якщо потребуєте підтримки чи маєте сумніви щодо стану дитини.


Інформацію підготували лікарі Смарт Медікал Центру